Kako iz anksioznosti ali stanja, ko te preplavijo čustva in ne vidiš rešitve glede svojih težav?
Misli napajajo čustva in če ni zavedanja, lahko nastane notranja drama in sistem se poruši.
Lahko pridejo obdobja v življenju, ko imaš občutek, da se ti dogajajo same težave ali da ti svet ni najbolj naklonjen. Pa se mogoče začneš vrteti v začaranem krogu negativnih misli. Te misli, pa ves čas pošiljajo impulze telesu, ki na podlagi teh impulzov sproža določena čustvena stanja.
Ko so to čustva strahu, žalosti, jeze, .. ima tvoje telo občutek, da je v nevarnosti. Vzdraži se živčni sistem in če ni zavedanja tega, kaj počneš, se lahko zgodi, da se sistem poruši. Ker je bilo preveč dražljajev zanj. Takrat čustva preplavijo telo in situacija se ti lahko začne zdeti brezizhodna. Misli napajajo čustva, čustva pa krepijo dramo.
Dobro je imeti zavedanje, da ne glede na to kaj se ti dogaja, da imaš v sebi tudi en del sebe, ki pa ima vedno rešitev kako iz anksioznosti ali drugih neprijetnih občutij
Kako pa sedaj dostopiti do tega dela sebe, v krizni situaciji?
Metoda Beauty of needs
Ena izmed metod je tehnika Beauty of needs – izvira iz nenasilne komunikacije, katere ustanovitelj je Marshall Rosenberg.
Pri tej tehniki se gre za to, da:
- ozavestiš svojo situacijo – torej prepoznaš, da si v stiski, strahu, ipd. potem
- prepoznaš čustvo, ki ga doživljaš (recimo žalost, obup,…) in
- se vprašaš: “Kaj mi je prav zares pomembno ob vsem tem? Kako to, da doživljam ravno to čustvo? Katera potreba ni bila izpolnjena?”
Vabljen/a, da se prijaviš na e-novičke in prejmeš brezplačen e-vodnik “Spoznaj sebe”, v podporo pri spoznavanju in delu s čustvi ter poglabljanju stika s sabo.
4. In kot zadnji korak – da ozavestiš potrebo in se srčno odpreš na to potrebo. Primer; recimo, da v svoji stiski doživljaš žalost, ker ti je pomembna podpora s strani partnerja. Ko to ozavestiš, je pomembno, da se v zadnjem koraku še odpreš na to potrebo – torej odpreš na podporo. Da se sprostiš s celim telesom v to, da je potreba izpolnjena.
“Feelings are the result of our needs being met or unmet.” – Marshall B. Rosenberg. Vsaka občutja, ki jih doživljamo imajo spodaj še nekaj globjega – to so potrebe, oz. naši potenciali, ki čustva napajajo.
Vsako obdobje anksioznosti je torej tvoj smerokaz do nečesa globjega.
Kako se lahko še odpreš na svojo potrebo in s tem transformiraš neprijetno počutje?
Če ti je izziv, da se sam/a v kritičnih momentih odpreš na potrebo, zgolj, da nanjo pomisliš in se sprostiš, je eden izmed korakov, ki ti lahko to olajšajo, da si vizualiziraš, da ti nekdo drug izpolni to kar si želiš/potrebuješ in občutiš kako ti je ob tem.
Bom dala primer za potrebo podpore. Recimo, da si žalostna, ker ti je pomembna podpora. Želela bi si biti bolj podprta s strani partnerja, ki pa te v tistem momentu/obdobju ni zmožen podpreti. V primeru tega procesa se potrudiš vizualizirati, da pa te podpira – recimo s kakšnim objemom ali razumevanjem in se vživiš v ta občutja, ki bi jih doživljala, če bi bilo to izpolnjeno.
Se sprostiš v ta občutja in si dovoliš “okopati se” v izpolnjeni potrebi, torej v tem primeru podpori. Da torej daš najprej sama sebi, kar bi želela, da ti da partner.
V primeru, da se ti v sklopu tega procesa začnejo vklapljati ovire, omejujoča prepričanja, … in procesa nikakor ne moreš speljati sama, te lahko pri tem podprem, v obliki transpersonalno kognitivne psihoterapije TCT.
Telo ne ve kaj je resnično in kaj ne v tistem momentu, zato lahko neprijetna občutja spremeniš z vizualizacijo
Mi ustvarjamo svojo klimo v telesu z mislimi. In tako kot ustvarimo negativno klimo, jo lahko tudi transformiramo s tem, ko vizualiziramo drugačne situacije.
Telo ne ve, da to kar vizualiziraš ni resnično v tistem momentu, ampak kljub temu začne sodelovati in ustvarjati procese v telesu, ki podprejo tvoje misli. In če razmišljaš v smeri izpolnjenih potreb – bo telo temu sledilo in se boš počutila fajn.
Sistem se bo sprostil in s tem se boš tudi odprla se za nove priložnosti. Prav tako mogoče iz umirjenega stanja videla kako se sedaj nenasilno izraziti partnerju, glede svoje potrebe.
Pomembno je zavedanje, da nam drugi lahko pridejo nasproti, ko si pridemo tudi sami
Namreč potrebe so znotraj tebe in so tvoje – nemogoče bi ti jih drugi izpolnili, če si sama prej tega ne dovoliš, ne daš, oz. se ne odpreš na to.
Pri delu z notranjimi neprijetnimi občutji ali lastnimi ovirami, te lahko podprem
Iz lastnih izkušenj razumem, da včasih res ne zmoremo sami prepoznati, ozavestiti in spustiti ovir, ki nas vodijo v tok negativnih misli in občutij.
Zato ti ponujam možnost podpore pri tem, v obliki transpersonalno kognitivne psihoterapije, v sklopu katere te podprem pri samospoznavanju in spuščanju notranjih ovir.
Vabljena k neobvezujočem in brezplačnem uvodnem posvetu, na katerega se lahko prijaviš preko emaila: info@anjanaralocnik.com.
Objem,
Anja
Deli blog s prijatelji!