Postavljanje mej

Postavljanje mej

Ta teden želim s tabo skupaj pogledati v temo, ki se mi zdi ključna pri skrbi zase – postavljanje mej in s tem pridobitev časa zase.

Ker občasno potrebujemo čas zase, da se spomnimo kdo smo, kaj potrebujemo, kaj nas veseli in pridobimo jasnost glede tega kam sploh želimo.

Pri postavljanju mej se pogosto zaustavimo, ker:

  • ne vemo kaj prav zares potrebujemo in kako to skomunicirati,
  • nas je strah ali sram se izraziti,
  • Mislimo, da smo s tem, ko postavimo mejo, sebične.

Vsi razlogi so mi še kako zelo poznani. Zato pa sem tu, da sedaj tebi olajšam tvojo pot. 

Kako se odločiti za čas zase?

Do časa zase lahko pride takrat, ko se zavestno odločiš, da je tvoj čas dragocen in da ti pripada. 

Večinoma moraš sama poskrbeti za to, da se sprosti čas zate.

In predvsem poskrbeti za to, kam boš v tem času usmerila svojo energijo in pozornost. Si boš dovolila se aktivno spočiti, se napolniti, povezati s sabo?

Zavesten počitek, usmeritev pozornosti v stik s sabo prinaša napolnitev, usmerjanje fokusa v stvari, ki ti ne doprinašajo pa prinaša izpraznjenost.

Se popolnoma zavedam, da je dostikrat lažje vzeti telefon v roke in se enostavno izgubiti v življenju drugih, pozabit na svojo stisko za par trenutkov, …

Če pa si želiš harmonije v življenju, potem je pomembno, da se zavedaš pomembnosti tega, da poskrbiš zase in da si ti OK.

Prednosti postavljanja mej

Prednosti tega, ko postaviš meje, poskrbiš zase in deluješ iz napolnjenosti:

– lažje se soočaš s stresnimi situacijami,

– lažje postaviš meje iz umirjene energije in iz ljubezni,

– življenje lepše teče,

– si prisotna in lahko neguješ odnose,

– počutje je odlično, lažje prepoznaš lepoto odnosov in svojega bivanja.

Ko postavimo meje, ne zaščitimo le svojega časa in energije, ampak tudi kakovost naših odnosov in naše notranje ravnovesje.

Kako si pomagati pri postavljanju mej?

Ko tehtaš med tem ali bi se izrazila ali ne, lahko pomaga, da imaš jasnost, kakšne prednosti prinaša s sabo izražena meja. Če daš fokus na prednosti, potem ti lahko to pomaga iti čez začetni strah. 

Vaja za podporo pri postavljanju meje

  1. Vprašanje sebi

Da se vprašaš: kaj je najboljše kar se lahko zgodi, če postavim mejo? Pomisli na pozitivne spremembe v tvojem življenju, na večji mir, boljše odnose, …

  1. Vizualizacija in občutenje

Predstavljaj si, da postaviš mejo in da se sprosti prostor zate. 

Kako se počutiš v telesu? Si kaj bolj sproščena?

  1. Fokus na prednostih

Osredotoči se na prednosti, ki ti jih izražena meja doprinese. Kako se tvoje življenje izboljša? Kakšne so prednosti za tvoje fizično in psihično počutje?

Kaj je pomembno, preden postaviš meje? 

Preden se postaviš zase, pa je dobro vedeti kaj sploh želiš skomunicirati in predvsem kako – zato, da povečaš verjetnost, da bo tvoje sporočilo slišano, sprejeto. Da bo meja postavljena iz ljubezni, ne iz strahu in kritiziranja drugega.

Poznavanje sebe je ključ. Kaj čutiš. Kaj potrebuješ. Kaj ti ni OK in kaj ti je. Prav tako pa je ključ tudi poznavanje nenasilne komunikacije. Kako postaviti mejo iz ljubezni, skrbi zase, brez, da bi ob tem napadali druge.

S tem namenom sem zate pripravila brezplačen vodnik “Spoznaj sebe”; ki te vodi po spoznavanju sebe. Da se spoznaš in s tem lažje skomuniciraš drugim, kaj potrebuješ.

Prejmeš ga lahko s prijavo na e-novičke.

Vabljen/a, da se prijaviš na e-novičke in prejmeš brezplačen e-vodnik “Spoznaj sebe”, v podporo pri spoznavanju in delu s čustvi ter poglabljanju stika s sabo.

Če pa želiš narediti še en nežen, a pomemben korak naprej v skrbi zase, potem te vabim na brezplačno online delavnico “Spoznaj sebe in se izrazi – pristno, jasno in nenasilno”.

Z delavnico te bom podprla pri opolnomočenju, poznavanju sebe, zaupanju vase in povezanosti z ženskami, ki so na podobni poti, kot ti. 

Nanjo se prijaviš tukaj: DELAVNICA

Vabljena h koraku bližje k sebi.

Objem,

Anja

Deli blog s prijatelji!