Naravna metoda za obvladovanje anksioznosti

Naravna metoda za obvladovanje anksioznosti

Naravna metoda za obvladovanje anksioznosti

Kaj storiti v trenutkih anksioznosti, ko te preplavijo čustva in ne vidiš rešitve glede svojih težav? 

Ob tem pa tvoje okolje ni najbolj podporno, v smislu, da se nimaš na nikogar obrniti v teh trenutkih stiske? Obrniti na nekoga na način, da te ta druga oseba pri tvojem občutenju obupa in stiske podpre na varen in sočuten način.

Zelo znana situacija zame, zato blog o anksioznosti pišem iz lastnih in tudi terapevtskih izkušenj. Kako se povleči iz anksioznih situacij, ki mogoče sprva izgledajo brezizhodne.

Misli napajajo čustva in če ni zavedanja, lahko nastane notranja drama in sistem se poruši

Lahko pridejo obdobja v življenju, ko imaš občutek, da se ti dogajajo same težave ali da ti svet ni najbolj naklonjen. Pa se mogoče začneš vrteti v začaranem krogu negativnih misli. Te misli, pa ves čas pošiljajo impulze telesu, ki na podlagi teh impulzov sproža določena čustvena stanja. 

Ko so to čustva strahu, žalosti, jeze, .. ima tvoje telo občutek, da je v nevarnosti. Vzdraži se živčni sistem in če ni zavedanja tega, kaj počneš, se lahko zgodi, da se sistem poruši. Ker je bilo preveč dražljajev zanj. Takrat čustva preplavijo telo in situacija se ti lahko začne zdeti brezizhodna. Misli napajajo čustva, čustva pa krepijo dramo. 

Dobro je imeti zavedanje, da ne glede na to kaj se ti dogaja, da imaš v sebi tudi en del sebe, ki pa ima vedno rešitev

Vem, da je to lahko napisati – kako pa sedaj dostopiti do tega dela sebe, v krizni situaciji?

Metoda Beauty of needs

Ena izmed metod, ki jo jaz uporabljam in delim s strankami, je tehnika Beauty of needs – izvira iz nenasilne komunikacije, katere ustanovitelj je Marshall Rosenberg.

Pri tej metodi se gre za to, da:

  1. ozavestiš svojo situacijo – torej prepoznaš, da si v stiski, potem
  2. prepoznaš čustvo, ki ga doživljaš (recimo žalost, obup,…) in 
  3. se vprašaš: “Kaj mi je prav zares pomembno pod vsem tem? Zakaj doživljam ravno to čustvo? Katera potreba ni bila izpolnjena?” Spisek potreb, ki so mogoče:  https://zirafica.si/clanki/spisek-potreb/

In kot 4. korak – da se odpreš na to potrebo. Primer; recimo, da v svoji stiski doživljaš žalost, ker ti je pomembna podpora. Ko to ozavestiš, je pomembno, da se v zadnjem koraku še odpreš na to potrebo. Sprostiš s celim telesom v to, da je potreba izpolnjena.

“Feelings are the result of our needs being met or unmet.” – Marshall B. Rosenberg. Vsaka občutja, ki jih doživljamo imajo spodaj še nekaj globjega – to so potrebe, oz. naši potenciali. 

Vsako obdobje anksioznosti je torej tvoj smerokaz do nečesa globjega.

Potrebe, oz.potenciali obstajajo že v vseh nas (izpolnjeni) – pomembno pa se je na njih odpirati in jim dajati prostor, da se razširijo. S tem se tudi širijo kapacitete zavedanja (zmožnost, da lahko iz procesov prideš prej ven ali pa, da v njih sploh ne zapadeš ) in kapacitete živčnega sistema. 

Kako se lahko še odpreš na potrebo oz.potencial?

Če ti je izziv, da se sam/a v kritičnih momentih odpreš na potrebo, zgolj, da nanjo pomisliš in se sprostiš, je eden izmed korakov, ki ti lahko to olajšajo, da si predstavljaš, da ti nekdo drug izpolni to kar si želiš/potrebuješ in občutiš kako se ob tem počutiš.

Npr. bom dala primer za potrebo podpore. Recimo, da si žalosten/žalostna, ker ti je pomembna podpora. Želel/a bi si biti bolj podprt/a s strani partnerja/partnerke, ki pa te v tistem momentu/obdobju ni zmožen/zmožna podpreti. V primeru tega procesa se potrudiš vizualizirati, da pa te podpira – recimo s kakšnim objemom ali razumevanjem in se vživiš v ta občutja, ki bi jih doživljal/a, če bi bilo to izpolnjeno. Recimo radost, ljubezen, ipd. 

Se sprostiš v ta občutja in si dovoliš “okopati se” v izpolnjeni potrebi, torej v tem primeru podpori. Ko se klima v telesu spremeni, preveriš kaj lahko sedaj storiš v življenju, da se boš čutil/a še bolj podprto?

Telo ne ve kaj je resnično in kaj ne v tistem momentu, zato lahko notranjo klimo spremeniš z mislimi

Mi ustvarjamo svojo klimo v telesu z mislimi. In tako kot ustvarimo negativno klimo, jo lahko tudi transformiramo s tem, ko vizualiziramo drugačne situacije.

Telo ne ve, da to kar vizualiziraš ni resnično v tistem momentu, ampak kljub temu začne sodelovati in ustvarjati procese v telesu, ki podprejo tvoje misli. In če razmišljaš v smeri izpolnjenih potreb – bo telo temu sledilo. Sistem se bo sprostil in odprle se bodo rešitve, oz. predlogi za nadaljnje korake, ki peljejo ven iz začaranega kroga. Aktiviral se bo del tebe, ki ima rešitev za vse. Eni bi temu rekli intuicija, eni Višji jaz, lahko tudi lasten center. 

Pomembno je zavedanje, da nam drugi prav zares ne morejo pomagati, dokler si sami ne

Namreč potrebe so znotraj tebe in so tvoje – nemogoče bi ti jih drugi izpolnili, če si sam/a tega ne dovoliš, oz. se odpreš za to. Tudi, ko nam recimo pomagajo terapevti, smo mi tisti, ki smo se prej znotraj sebe odprli za podporo. Torej smo si, s tem, ko pokličemo terapevta, v bistvu sami podporo/oporo že dali. Že naredili en korak ven iz začaranega kroga.

Vsak korak je pomemben

Lahko, da ne bo vsakdo poklical terapevta za podporo. Lahko, da bo tebi čisto dovolj, da se odpreš na potrebo in začutiš, da bi te v tistem momentu res podprl en kratek sprehod, par globokih vdihov ali pa, da prebereš 2, 3 strani v knjigi in tako preusmeriš tok svojih misli. Se tako počasi, počasi in na nežen način vrneš nazaj v ravnovesje. 

Pomembno je, da ozavestiš svojo moč

Da prepoznaš svojo moč v vsaki odločitvi, ki te pelje ven iz teh procesov. Vse prevečkrat damo nase bremena, da šteje za premik naprej samo, če rešimo svet in naredimo velike korake.

Vsak korak je pomemben. Pomembno je, da prepoznaš svojo moč tudi v tem, da si se recimo premaknil/a iz postelje pod tuš in da sedaj stojiš. Lahko si ponosna/ponosen na to. Ker so procesi, ki so res f***** težki in je vsak, četudi majhen korak, pomemben. Četudi na zunaj majhen korak, lahko nosi ogromno moči v sebi. 

Pri odpiranju na lastno moč in občutenju radosti, živosti v življenju, te lahko podprem tudi jaz

Ker iz lastnih izkušenj vem, da včasih res ne zmoremo sami prepoznati, ozavestiti in spustiti ovir, ki nas vodijo v tokove negativnih misli in občutij, te lahko ob tem podprem jaz. 

V obliki pogovora, s transpersonalno kognitivno terapijo, boš lahko prišla/prišel do omejujočih prepričanj, vzorcev in čustev ter jih spustila, transformirala. S tem pa ustvaril/a prostor za lastno zavedanje, svojo moč in življenje, v skladu s tem kar ti prav zares si. Svoboden/-na, radosten/-na, živ/-a.

Vabljen/a k neobvezujočem in brezplačnem uvodnem posvetu, na katerega se lahko prijaviš preko emaila: info@anjanaralocnik.com ali preko telefonske številke navedene v nogi spletne strani (na dnu spletne strani).

Vse dobro želim,

Anja

Deli blog s prijatelji!